حفظ بافت جهانی با تداوم تعامل فعالیت‌های سکونتی

حفظ بافت جهانی با تداوم تعامل فعالیت‌های سکونتی

مجتبی فرهمند در مراسم افتتاحیه دومین سمپوزیوم مجسمه سازی خشت خام  یزد گفت: یزد شهری است که در بردارنده معماری هوشمندانه و معماری خشتی یزد یکی از انواع معماری است که در اوج شکوفایی بیانگر صبر و سخت کوشی مردم این دیار است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد و رئیس دومین سمپوزیوم مجسمه سازی خشت خام در این مراسم که با حضور محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، مدیران استانی، اعضای شورای اسلامی شهر، سرپرست شهرداری و همچنین مدیران مناطق و رؤسای سازمان ها برگزار شد، افزود: معماری خشتی دربردارنده نوعی هویت مردم یزد است و از این جهت، همچنان زنده و پویا بوده و قابلیت سکونت در خود را حفظ کرده است.

وی افزود: یزد شهری است که در بردارنده معماری هوشمندانه و معماری خشتی یزد یکی از انواع معماری است که در اوج شکوفایی بیانگر صبر و سخت کوشی مردم این دیار است چرا که در عین رویارویی با انواع بلایای طبیعی و هجوم دشمنان متعدد در زمان‌های مختلف، نه تنها دچار تخریب و تباهی نشده بلکه پایدار و زنده باقی مانده است.

فرهمند یکپارچگی سازه‌های خشتی در عین گذر زمان را نکته قابل توجه این بافت جهانی عنوان کرد و افزود: جهان بینی و پاسخ هوشمندانه به طبیعت در این معماری به طور بارز دیده می‌شود و همین عامل، تعریف ویژه‌ای از زیستن و بردباری برای شهر یزد را به همراه دارد.

وی افزود: هر چند که معماری خشتی در کشورهای دنیا تنها نوعی معماری است اما در شهر یزد این معماری نمی‌تواند بدون اندیشه ایجاد شده باشد چرا که دربردارنده نوعی هویت این مردم است و از این جهت، همچنان زنده و پویا بوده و قابلیت سکونت در خود را حفظ کرده است.

وی با تاکید بر لازمه نگاه مدیریت شهری به معماری خشتی شهر جهانی، اظهار داشت: این معماری نوعی طرح شهری خشتی است و برای مدیریت شهری، توجه صرف به کالبد و جسم آن کافی نیست و باید به روح و جان شهر هم توجه کرد.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد تصریح کرد: امروز آغاز هفته هنر خشت در یزد است و در این راستا کارگاه بین المللی خشت هم آغاز شد و در ادامه مسابقات عکاسی از جاذبه های تاریخی یزد را خواهیم داشت.
فرهمند یادآور شد: تهیه فیلم کوتاه برای نوجوانان و جوانان به منظور شرکت در جشنواره های بین المللی و برنامه های آموزشی برای نونهالان در نظر گرفته شد تا در آینده بتوانیم این هفته را به عنوان یک رویداد ثابت در این ایام در یزد داشته باشیم.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.